Aptos Tokenomics Genel Bakış

APTOS TOKENOMİK GENEL BAKIŞ

Aptos Vakfı, Aptos protokolünün tokenomik detaylarına dair kısa bir özet sunuyor.
Aptos tokenomik ve değerlemeler için yakında daha detaylı bir paylaşım yapılacak.

BAŞLANGIÇ ARZI

Aptos mainnet 12 Ekim 2022’de piyasaya çıktı. Mainnet de Aptos tokenlerinin (APT) başlangıç toplam arzı 1 milyar token olarak belirlendi. APT, minimum biriminin ‘‘Octa’’ olarak adlandırıldığı kesrin bir parçası olarak 8 basamaklı bir birime sahip olacaktır.

TOPLULUK VE APTOS VAKFI İÇİN DAĞITIM TAKVİMİ

Bu token havuzu ekosistem ile alakalı çalışmalarda hibe, teşvik ve diğer topluluk büyütme girişimlerinde kullanılması için belirlenmiştir. Bu tokenların bir kısmı, şimdiden Aptos protokolü üzerine inşa edilen projelere tahsis edilmiş olup bazı ilerlemeler tamamlandıktan sonra tokenlar verilecektir. Bu tokenlerin büyük bir kısmı (410.217.359,767) Aptos Vakfı’nın, daha küçük bir kısmı ise (100.000.000) Aptos Labs’ın elinde bulunmaktadır. Bu tokenların on yıllık süre boyunca dağıtılması bekleniyor.

• 125.000.000 APT token şimdi ya da gelecekte topluluk kategorisindeki ekosistem projelerini desteklemek, hibe vermek ve diğer topluluk büyütme girişimleri için kullanılacak.
  • 5.000.000 APT token Aptos Vakfı’nın Vakıf kategorisindeki girişimleri desteklemek için kullanılacak.
  • Topluluk ve Vakıf için kalan tokenların 1/120’sinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde her ay açılması bekleniyor.

YATIRIMCILARIN VE KATKIDA BULUNANLARIN DAĞITIM TAKVİMİ

Tüm yatırımcıların ve mevcut katkıda bulunan kişilerin tokenları eğer varsa stake ödülleri hariç, Aptos mainnet tarihinden itibaren aşağıda bulunan takvime göre 4 yıllık bir kilit süresine sahiptir.

• İlk 12 ay boyunca apt token verilmeyecek.
  • Tokenların 3/48’i mainnet den sonraki 13.ayda ve 18.ayda dahil olmak üzere bundan sonraki her ayda açılacak.
  • Tokenların 1/48’i mainnet tarihinden sonraki 19. aydan itibaren açılmaya başlar. Ve böylelikle mainnetin 4. yıl dönümünde tokenların tamamı açılmış olucak.

TAHMİNİ TOKEN ARZ TAKVİMİ

Bugün, ağdaki tokenlerin %82’sinden fazlası tüm kategorilerde stake edilmiş. Bu tokenların çoğunluğu şu anda yukarıdaki dağıtım planına uyularak kilitlenmiş ve bu tokenlar şu anda piyasada değillerdir.

Not: Hem kilidi açılmış (dağıtıma uygun) tokenlar hem de kilitli (dağıtıma uygun olmayan) tokenlar stake edilebilir.

BEKLENEN TOKEN ARZI DEĞİŞİKLİKLERİ

• Ağı güvence altına almak ve fikir birliğine varmak amacıyla tokenlerını bir validatöre stake eden kullanıcı staking ödülleri alabilir.
  • Staking ödülleri doğrulayıcı validatörler ve stake eden kullancılar arasında paylaştırılır ve bu ödüller dağıtım kısıtlamalarına tabi değildir.
  • Şu anda maksimum yıllık ödül oranı %7’den başlamakta ve her dönem değerlendirilmektedir. Maksimum ödül oranı, yıllık %3,25’lik bir alt sınıra kadar yıllık %1,5 oranında azalır (50 yılı aşması beklenmektedir)
  • Bu ödüller, stake edilmiş token sayısına ve validatör performansına bağlıdır. Bu ödüller aynı zamanda aptos ağının toplam arzını artırır.
  • Şu anda işlem ücretleri yakılıyor fakat ileride on-chain yönetim oylaması ile tekrar değerlendirilebilir.
  • Tüm ödül ve ödül mekanizmaları on-chain yönetim oylamasıyla değiştirilebilir.

UYARI: BU BİR TEKLİF YA DA TOKEN SATIN ALMA TEKLİFİ DEĞİLDİR. BU BELGE, GARANTİ EDİLMEYEN VARSAYIMSAL OLARAK, İLERİYE DÖNÜK VE/VEYA ÖNGÖRÜLEN RAKAMLAR İÇERMEKTEDİR; GERÇEK RAKAMLAR DEĞİŞEBİLİR. APTOS, BU SUNUMUN BÜTÜNLÜĞÜ VEYA DOĞRULUĞU KONUSUNDA AÇIK VEYA DOLAYLI HİÇBİR BEYAN VEYA GARANTİDE BULUNMAMAKTADIR VE ÖNCEDEN HABER VERİLMEKSİZİN DEĞİŞİKLİĞE TABİDİR.

KAYNAK: Aptos Tokenomics Overview | Aptos

8 Likes

eline saglık dostum

4 Likes

Nice info bro​:+1::+1::smile::smile:

3 Likes

although I don’t speak Turkish I think we can all understand numbers :money_mouth_face:

2 Likes

:slightly_smiling_face: Yes you are right

1 Like

Tokeneconomicsi en beğendiğim projelerden