Neden Aptos Move?


Tıpkı şu anda sizinle iletişim kurmak için Türkçe’yi kullandığım gibi, Aptos Blockchain ile iletişim kurmak için de Aptos Move adlı bir programlama dili kullanmamız gerekir. Hadi gelin hep birlikte Move’un yaratılışının ardındaki motivasyonu ve hizmet ettiği amaçlara yakından bakalım.

Neden Move?

Facebook’un Diem projesinden doğan ve Rust programlama dilini temel alan Move, uyarlanabilir ve dApp’ler oluşturmak için mükemmeldir. Aptos Labs, Move’u benimsedi ve Aptos ortamına özgü işlevlere odaklanarak blockchain’i için optimize etti. Bu optimizasyonlara rağmen Aptos Move, çekirdek Move’a oldukça benzer (%70-80 civarında) kalır ve mevcut Move geliştiricileri için geçişi sorunsuz hale getirir.

En temek sebep: Güvenlik. Web3 ekosistemi 2020’den bu yana hack ve saldırılar nedeniyle yaklaşık 8 milyar dolar kaybetti. Move, diğer akıllı sözleşme dillerinde yaygın olan yeniden giriş saldırıları ve tamsayı taşmaları gibi yaygın güvenlik kusurlarını önlemek için tasarlandı. Bu saldırıların yoğunluğu ve sıklığı hakkında daha fazla bilgi için rekt.news adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tasarım Açısından Güvenli ve Güvenilir

Merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluştururken güvenlik ve güvenilirlik çok önemlidir. Hiç kimse uygulamasının hatalar nedeniyle saldırıya uğramasını veya güvenini kaybetmesini istemez. Aptos Move, çeşitli temel özellikleriyle bu sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Kaynak Odaklı Tasarım

Akıllı sözleşmeler, blockchain üzerindeki dijital varlıkları yönetir. Move, kaynak tabanlı bir tasarımla varlıkların kendilerine odaklanarak farklı bir yaklaşım benimsiyor. Bu, varlıklarınızın doğrudan hesabınızda saklandığı ve size tam kontrol sağladığı anlamına gelir. Akıllı sözleşmelerin siz ve varlıklarınız arasında aracı görevi gördüğü Solidity’den farklı olarak Move, varlıklara doğrudan sahip olmanızı sağlar.

Zorunlu Kontrol

Move, kaynaklar üzerinde kontrolü zorunlu tutar; bu, oluşturulan kaynakların sayısını kontrol edebileceğiniz ve yanlışlıkla oluşturulmasını veya çoğaltılmasını önleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu, tıpkı bir ürün miktarının sınırlandırılarak nadirliğinin korunması gibi, varlıkların değerinin korunması için çok önemlidir.

Ayrıntılı Erişim Kontrolü

Move, akıllı bir sözleşme kapsamında kimin kaynaklarla etkileşim kurabileceği ve kaynakları değiştirebileceği konusunda hassas kontrol sağlar. Madeni para koleksiyonunuzu yöneten kişilere farklı düzeylerde erişim vermenize benzer şekilde Move, kaynaklarınızla kimin ne yapabileceğini belirtmenize olanak tanır.

Resmi Doğrulama

Move, akıllı sözleşmenizin belirtilen kurallara göre çalışıp çalışmadığını kontrol eden Move Prover adlı bir araç içerir. Bu, sözleşmenizin davranışını doğrulayarak sözleşmenizin emniyetini ve emniyetini sağlayan yerleşik bir test özelliğine benzer.

Özetlemek gerekirse Aptos Move’un güvenlik, doğrulanabilirlik ve kaynak yönetimine odaklanarak dApp geliştirmeyi nasıl geliştirdiğini değindik. Yaygın güvenlik sorunlarını nasıl önlediğini, dijital varlıkları nasıl ön planda tuttuğunu, kontrolü nasıl güçlendirdiğini, ayrıntılı erişim kontrolüne nasıl izin verdiğini ve resmi doğrulama için araçlar içerdiğini öğrendik. Aklınıza takılan her türlü soru için Aptos Türkiye Twitter ve Telegram hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

13 Likes

Next year will be the best for Aptos ecosystem, we are waiting second drop, i hope it will be in 2025. Bullran will make us rich and fat :wink: :grinning: :smiley: :smile: :grin: :laughing: :sweat_smile: :slightly_smiling_face: What do you think about it, Bro this great

8 Likes

In crypto when you talk about bullrun not all the coins will make it, some coins will be up for a year while some won’t be up more than 6 months

1 Like

Thank you sir for informations and sharing that a good day for you

3 Likes